Etsy özellikle el işi, orjinal ve özgün ürünlere odaklanmış en büyük Pazar yerlerinden biridir. “Reselling” al-sat şeklinde size ait olmayan, kendi üretmediğiniz, satın aldığınız bir ürünün satışını yapmanız yasaktır. Bu durumun yaptırımı olarak da Etsy el emeği, özgün ve orijinal olmadığından şüphe duyduğu ürünleri satışa kapatma hakkını saklı tutar.

Etsy’de satış yaptığınız ürünler, sizin kendi üretiminiz olmaldır. Dropshipping’e izin verilmez. Ürün fotoğrafı olarak ürünün kendi fotoğrafı yayınlanmalıdır. Herhangi bir stok fotoğrafı diğer plarfomlarda olduğu gibi kullanmamalısınız.
Etsy’de e-Ticaret Mağazası Açma Süreci
Etsy’de e-ticaret için mağaza açma süreci oldukça kolay, bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Ana sayfadaki “Sell on Etsy” bağlantısına tıklayın.
Daha sonra açılan sayfadan “Open your Etsy Shop” butonuna tıklayın.
Burada yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra e-posta adresinizi onaylamanız gerekecektir.
E-posta adresinize doğrulama bağlantısına tıklayarak, hesabınızı aktifleştirin.
Hesabınızın aktivasyonu ardından Etsy yönetim panelinize yönlendirileceksiniz. Bu ekranda “Your Shop” menü başlığına tıklayın.
Mağazanız için gerekli olabilecek ayarları tanımlamanız istenecektir. Özellikle Mağaza dili, satış yapılacak ülke, mağazanın ülkesi ve para birimi seçimleri önemlidir.
Mağaza adı, önemli bir seçim kriteridir. Zira Mağaza adının satışa etkisinin çok yüksek olduğu bir platfom.
“Add a listing” yazısına tıklayarak ve ürününüzün bilgilerini, fotoğraflarını eklemeye başlayın. Burada talep edilen ayrıntıları eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir.
Bir sonraki adımda ise kargo sürecini belirleyeceksiniz. Kargo seçenekleri arasında “By itself”i seçtiğinizde ürünü ‘tek’ olarak gönderebiliyorken, “With another item” seçeneği ile aynı kargo paketine birden fazla ürünü ekleyerek gönderim yapabiliyorsunuz.
Son olarak bir seçenek daha var karşınıza çıkan; bu oldukça önemli çünkü sizin kullanıcılarla etkileşiminizi artıracak nitelikte. “Tags” kısmına hedef kitlenizin yani müşterilerinizin arama yaparken yazılabileceğini düşündüğünüz anahtar kelimeleri, “Materials” kısmına ise kullandığınız malzemeleri ve bu malzemelerin türünü yazmanız çok önemli.
“Tags” kullanarak ürünlerinizin internetten yapılan aramalarda öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ürünlerinizin arama sonuçlarında daha yukarıda çıkması için ücret ödeyebilir ve satış şansınızı daha da artırabilirsiniz.

Etsy’de Uygulanan Komisyon Oranları
Etsy’de e-ticaret mağazası oluşturdunuz, ürünlerinizi burada listelediniz, satmaya başladınız ve ödemelerinizi almaya başladınız. Şimdi sıra komisyon tutarı ile ilgili olası soru işaretlerinizi gidermeye geldi. Etsy de geleneksel pazaryerleri gibi hem listelemeden hem de satıştan komisyon almaktadır.

Yazı Önerisi: Ürünlerinizin İnternette Görünür Olmasını Sağlayacak 5 Madde
Etsy’de komisyon oranlarıyla ilgili şu noktalara dikkat çekmek gerekir:

Mağaza için komisyon alınmamaktadır.
Ürünlerinizin listelenmesinden aylık %0.20 komisyon alınmaktadır.
Her ürün satışınızdan %3,5 komisyon alınmaktadır.
Etsy Payments üzerindeki ödemelerde komisyon tutarı ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.
Etsy Payments aracılığı ile yapmış olduğunuz satışlardaki geliri Türkiye’deki banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz.

Paranızı banka hesabınızda yer alan döviz cinsinden farklı bir cinse çevirmek isterseniz, Etsy sizin adınıza Etsy Payments üzerinden %2,5 komisyon uygulayarak bu işlemi gerçekleştirir.
Toptan satışlardan veya hesaplar arasında aktarmaların olması gibi durumlarda ek komisyon ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

2021-05-17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir