Dijital Pazarlama / Dijital Dönüşüm / En Popüler Dijital Pazarlama Terimleri

A/B Testleri

A/B testi, bir kullanıcı deneyimi araştırma metodolojisidir. A/B testleri, A ve B olmak üzere iki değişkenli rastgele bir deneyden oluşur. İstatistik alanında kullanıldığı şekliyle istatistiksel hipotez testinin veya “iki örneklemli hipotez testinin” uygulanmasını içerir. Pazarlama terimleri içerisinde çok sık adını duyarız.

İşletmenizde B2B veya B2C pazarlama yürüten bir dijital pazarlama uzmanı olarak, A/B testlerini şu seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz:

 • A ve B sürümleri arasında trafiği bölen web sitesi A/B testi (metin, resimler, renk tasarımları, eylem çağrısı). Hangi sürümün en yüksek sayıda
  • dönüştürme veya
  • istenen eylemi gerçekleştiren  ziyaretçi sağladığını belirlemek için ziyaretçi eylemlerini izlersiniz.
 • E-posta pazarlamasında, hangi sürümün daha yüksek açma oranı sağladığını belirlemek için alıcıları iki segmente bölenA/B testi de uygulanır (konu satırı, resimler, eylem çağrıları).
 • Hangisinin daha fazla etkileşimle sonuçlandığını görmek için editörler tarafından seçilen içerik veya kullanıcı davranışına dayalı algoritma tarafından seçilen içerik.

Hangi noktaya odaklanıyor olursanız olun, A/B testleri, en iyi müşteri deneyimini (CX) nasıl sağlayacağınızı belirlemenize yardımcı olur.

AdSense

(Google AdSense): her aşamadaki İnternet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. Google AdSense, internet üzerinden para kazanmayı tercih edenler için oldukça risksiz ve kolay bir yöntemdir. Bir web siteniz, blogunuz ya da Youtube kanalınız var ise Google AdSense ’i kullanarak, bu mecralarda reklam yayınlayıp para kazanmanız mümkün olur

Anahtar Kelime

İnternet kullanıcılarının aradıkları sayfa, bilgi veya ürüne erişebilmek için arama motorlarında kullandıkları kelimelere anahtar kelime denir. Dijital ortamda çok gereksinim duyulan bir pazarlama terimi olarak karşımıza çıkar. Google keyword planner ile Ürün veya hizmetlerinizle alakalı kelimeleri veya kelime öbeklerini arayın. Anahtar kelime araştırma aracımız işletmenizle en alakalı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu, hedef anahtar kelimenin bir içerik ya da web sayfasında kaç kez kullanıldığını belirten bir optimizasyon unsurudur. Önerilen anahtar kelime yoğunluğu, önemli bir SEO sıralama faktörüdür.

Anahtar kelime yoğunluğunu ölçmek, oldukça kolaydır. Hedef anahtar kelimenin bir sayfada kullanılma sayısını, sayfadaki toplam kelime sayısına bölerek yoğunluk oranını hesaplayabiliriz.

Örnek olarak SEO kelimesinin 1000 kelime içeren bir sayfada 30 kere kullanıldığını varsayalım. Bu durumda oranımız %2 olacaktır:

30 (Sayfada “SEO” kelimesi kullanım sayısı) / 1.000 (Web sayfasındaki kelime sayısı) =% 2 (Anahtar kelime yoğunluğu)

Başlık

Logo ve menüyü içeren bir web sayfasının üst kısmı veya bir web sitesinin kodunda web sitesi hakkında bilgi içeren HTML bölümü olarak kullanılan pazarlama terimleri içerisindedir.

Başlık Etiketleri

(h1, h2, h3 vb.) : bir belgenin başlığını tanımlar. Başlık etiketleri, belirli bir sayfa için önizleme snippet’lerini görüntülemek için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıklıkla kullanılır ve hem SEO hem de sosyal paylaşımlar için önemlidir. H1 Yan Başlık, H2 İsteğe Bağlı Başlık, H3 Altyazı Başlığı vb. şeklinde pazarlama terimleri içerisinde yerini alır.

Her kategorinin ortak ve kendine has kuralları vardır, bunlar;

 • Başlık etiketleri her sayfada farklı şekilde kullanılmalı, toplamda 70 karakteri aşmamalıdır.
 • Başlık etiketleri birbirini tamamlayan, anlamlı cümlelerden oluşmalıdır.
 • H1 etiketleri sayfada mümkün olduğunca bir defa kullanılmalıdır.
 • H2 etiketleri sayfa içerisinde 2 ila 4 defa kullanılabilir.
 • H3 etiketleri sayfa içerisinde 4 ila 8 defa kullanılabilir.
 • H4, H5 ve H6 etiketleri, içeriğinizin uzunluğuna ve gruplandırılmasına göre zaman zaman kullanılabilir.
 • Başlık etiketleri çok sık kullanılmamalı ve alt başlık olmayan cümleleri içermemelidir.
 • Başlık etiketleri CSS dosyanızda bir defa düzenlenmeli, sabit ve siteyle uyumlu bir formata uygun olmalıdır.

Benzersiz Sayfa Görünümü

Benzersiz bir sayfa görüntüleme, bir kullanıcı tek bir oturumda belirli bir sayfaya geldiğinde sayılır. Kişi sitenize geri gelir ve bir sayfayı tekrar ziyaret ederse, bu yeni bir oturum olduğu için benzersiz bir sayfa görüntüleme olarak sayılır. Sayfa görüntülemelerinin benzersiz sayfa görüntülemelerden daha fazlasına sahip olması çoğunlukla iyi bir şeydir. Bu, sayfanızın bir referans / gidilecek kaynak olduğu anlamına gelir. 8. B2B Pazarlama: B2B pazarlama, şirketlerin diğer şirketlere ürün sattığı iş ilişkilerini tanımlar. Pazarlama terimleri içinde nadiren kullanılır.

Geri Bağlantılar – Bağlantı Kurma

“A” web sitesi B ve C web sitelerinden geri bağlantılar alıyorsa, bu geri bağlantılar A web sitesi için güvenilirlik sağlayabilir ve bir SEO sıralama faktörü olarak işlev görebilir. Güçlü geri bağlantılara sahip sayfaların reklamı Google tarafından daha yüksekte duyurulur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Basitçe söylemek gerekirse, SEO; Bu, web sitenizin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını ve trafik miktarını ve kalitesini artırmasını sağlayan süreçtir. Pazarlama terimleri içinde çokça kullanılır.

Dönüşüm Hunileri

Dönüşüm hunileri, müşterileriniz için tipik hedefe giden yolu gösterir ve bunları özellikle oturumların nerede ayrıldığını görmek için kullanabilirsiniz; bu, yüksek ayrılma oranlarına sahip hangi sayfaların optimize edilmesi gerektiğine öncelik vermenize yardımcı olur.

Dijital Pazarlamada size yardımcı olacak bazı huni örnekleri:

 • E-Ticaret Siteleri: Ana Sayfa > Ürün Sayfaları > Alışveriş Sepeti > Ödeme > Teşekkür Sayfası
 • Blog: Ana Sayfa > Makale Sayfaları > Abone )Ol Sayfası > Başarı Sayfası
 • SaaS: Ana Sayfa > Deneme Kayıt Sayfası > Arayüz > Yükseltme Sayfası > Teşekkür Sayfası
 • Potansiyel Müşteri Oluşturma: Kategori Sayfaları > Formlu Açılış Sayfası > Teşekkür Sayfası

İnsanların dönüşüme giden yolculuklarında nerede ayrıldığını izleyin. Oturumların %50’sinin belirli bir sayfada bittiğini görebilirsiniz. (SaaS, “hizmet olarak yazılım” anlamına gelen “Software as a Service” tabirini kısaca ifade eden bir terimdir)

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Arama Motoru Pazarlaması (SEM), SEO ve ücretli reklamcılık yoluyla web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma sürecidir. Basitçe söylemek gerekirse, SEO + Ücretli Arama Sonuçları = SEM.

Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP)

Arama motoru sonuç sayfaları (İngilizcesi SERP olarak da bilinir), Google’ın bir kullanıcının arama sorgusuna verdiği yanıttır. Arama motoru sonuç sayfaları genellikle organik arama sonuçlarını, ücretli Google Ads sonuçlarını, Featured Snippet’leri, Knowledge Panel ve video sonuçlarını içeri

Döviz Kuru

Ticaretin ana hesaplama kaleminin popüler birimi

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, belirli bir eylemi gerçekleştiren müşterilerin veya olası satışların yüzdesidir. Dönüşüm; Bu, bir bültene kaydolmaktan, satın alma yapmaktan veya bir e-kitap indirmekten herhangi bir şey olabilir. Pek çok pazarlama çabası müşteriyi satış hunisinde bir sonraki adıma taşımaya odaklandığından, dönüşüm oranı önemli bir pazarlama metriğidir.

Tasarım

Duyarlı tasarım, esnek sayfa düzenleri ve esnek görüntüler kullanan web siteleri oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır. Duyarlı bir tasarımcının, ekranın boyutunu belirleyerek tasarım yapması, ziyaretçilerin çıktı alması durumunda çıktıyı buna göre yönlendirebilmesini düşünerek web tasarım yapması gerekir.

Katılım Derecesi

Katılım oranı, içeriğin aldığı katılım düzeyini (beğeniler, yorumlar, yeniden paylaşımlar) tanımlamak için kullanılan bir sosyal medya metriğidir.

E-posta Pazarlama

E-Posta Pazarlama, Müşteri Adayları Oluşturmak ve Müşteri Adayları Oluşturmak için E-postayı Kullanma veya başka bir tür dönüştürme. Bültenler, etkinlikler, pazarlama teklifleri ve duyurular farklı e-posta pazarlama türleridir.

E-Ticaret

Elektronik Ticaret (e-ticaret): Elektronik ticaret anlamına gelir ve İnternet üzerinden gerçekleştirilen bir işi, örneğin doğrudan bir tüketiciye ürün ve hizmet satan bir çevrimiçi mağazayı tanımlar.

Harekete Geçirici Mesaj Düğmesi

Harekete geçirici mesaj düğmesi, bir şirket tercih ettiği dönüşüm yolunda ilerlerken kullanıcıları yönlendirmek ve ödüllendirmek için kullanılan bir web sitesi veya uygulamadaki bir düğmedir. Şimdi Satın Al ve Burayı Tıklayın düğmeleri, harekete geçirici mesaj düğmelerinin örnekleridir.

Google Analitik

Google Analitik veya ingilizce adı ile google analytics Bir internet platformu işlevinin neredeyse her etkinliğini tahlil etmek için kullanılan, Google tarafından oluşturulan bir analiz platformudur.

Google Ads (AdWords olarak da bilinir): Google’ın reklam verenlerin arama ve görüntüleme ağları aracılığıyla müşterilerle etkileşim kurmasını sağlayan çevrimiçi reklamcılık platformudur.

Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem ( google my business )  Şirketleriniz arama sonuçlarında ve konum aramalarında görünecektir. Ad, adres, telefon numarası, web sitesi bağlantısı, açılış saatleri ve derecelendirmeler gibi önemli ticari bilgileri sağlamak için kullanılabilen bir Google platformudur.

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu: Eskiden Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen Google Arama Konsolu, web yöneticilerinin bir web sitesinin arama sayfalarındaki görünürlüğünü ve Google botları tarafından nasıl dizine eklendiğini ölçmelerine yardımcı olur.

Erişim ve Gösterim

Erişim ve Gösterim: bir reklam kampanyası başlattınız veya bir içerik yayınladınız ve sonuçlarını raporlamak istiyorsunuz. Analiz panonuzu açıyorsunuz ve iki kelimenin tekrar tekrar karşınıza çıktığını görüyorsunuz: “gösterimler” ve “erişim”. Erişim, içeriğinizi gören toplam kişi sayısıdır. Gösterimler, içeriğinizin tıklanıp tıklanmadığına bakılmaksızın görüntülenme sayısıdır.

Reklam görüntüleme sayısı

İzlenim: Reklam görüntüleme sayısı. Bu, tıklama başına ödeme reklam sistemindeki en popüler terimlerden biridir.

Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü Reklamcılık: Reklamları göster; bloglarda, haber sitelerinde, sosyal ağlarda ve ağdaki diğer yerlerde görünür; resim, video, flash ve ses içeren çevrimiçi bir reklamdır.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı:  Hemen çıkma oranı, web sitenizi ziyaret eden kaç kullanıcının “hemen çıktığını” gösteren bir ölçümdür. “Devre dışı bırakma”, kullanıcının diğer sayfaları ziyaret etmediği veya başka bir işlem yapmadığı bir ziyarettir.

Web Formu

İnternet Formu (web formu): Web formu, kullanıcıların veri girmesine ve ardından işlenmek üzere bir sunucuya göndermesine izin veren bir web sayfasındaki bir formdur. Web formları, iletişim bilgilerini toplamak ve okuyucuları haber bültenlerine dâhil etmek için kullanılır.

Kalite Göstergesi

Kalite Göstergesi: Kalite düzeyi; Bir reklamın TO’su, anahtar kelime alaka düzeyi, açılış sayfası alaka düzeyi ve diğer faktörler tarafından belirlenir.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcı deneyimi, kullanıcıların web siteniz, hizmetiniz veya ürününüzle nasıl etkileşime girdiğini ve nasıl algıladığını ifade eder.

Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı Arayüzü: Kullanıcı arayüzü, bir web sitesi veya uygulamanın uygun ve verimli kullanımını sağlayan yazılım veya web uygulamalarını ifade eder.

Kayıp Oranı

Kayıp Oranı: Kayıp oranı, toplam müşterilerinizin yüzdesi olarak her ay kaç müşteri kaybettiğinizi gösterir. Şirketin Haziran başında 100 müşterisi ve sonunda sadece 90 müşterisi olsaydı, kayıp oranı %10 olurdu.

Organik Arama

Organik Arama: Organik aramalar, bir arama motoruna bir arama sorgusu yazdığınızda görünen web sayfalarının listeleridir. Görüntülenen sonuçlar, kullanıcının arama sorgusuyla tam olarak eşleşir.

Ortalama Seans Uzunluğu

Ortalama Seans Uzunluğu: Ortalama oturum uzunluğu, kullanıcıların web sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini ifade eder. Biri 3 dakika, diğeri 1 dakika olmak üzere iki kullanıcınız varsa, ortalama oturum süreniz 2 dakikadır.

2022-08-11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.