E-İhracat, Ürün veya hizmetlerin alım satım işlemlerine ticaret, tüm bu süreçlerin elektronik ortamda yani internet üzerinden gerçekleştirilmesine verilen ad. Son iki yılda, dijitalleşmedeki büyük dönüşüm, ihtiyaçlarla birleşince e-ticaret, ekonomilerin vazgeçilmezi haline geldi. Ticaret Bakanlığı öteden beri e-ticaret ve e-ihracatın önünün açılması için önemli çalışmalar gerçekleştirmekteydi  Şu an  hızla gelişen bu e-ticaret sistemiyle dünyanın bir ucundan diğer ucuna kolaylıkla ulaşabilir, ürünleri inceleyip alışveriş yapabilir hale geldi. Fiziksel mağazalarda ürün sunma, toptan mal getirme gibi geleneksel ticaretin çok dışında olan bu sistemin içerisinde sizde bulunabilirsiniz.

E-İhracatın gelişimine en büyük katkı sağlayan unsurlardan biri de “Mikro İhracat”tır. 300 KG ve 15000 euroya kadar olan gönderilerinizin ETGB ile yurtdışına gönderimi yapılan bedelli ihracatlar olarak tanımlayabiliriz.

B2B ve B2C arasında ne fark var. 
Firmadan firmaya satış e-ticaret dilinde B2B, (Business to Business), Dünya bazında dijitalleşmedeki büyük dönüşüm sonucunda, rekabeti, satın alan ülkedeki bayinin müşterilerine, üretim noktasından ulaşma imkanı verdi. yani firmanızdan  bireysel müşteriye satış B2C Business to Consumer E-İhracat bu şeklinde gerçekleşmektedir.

Gümrük beyannamesi için Klasik ihracatta gümrük müşavirine ihtiyaç duyulurken e-ihracatta elektronik ortamda express taşıyıcılar tarafından oluşturulur. Alıcı ülkesinde ki gümrükleme işlemi ise klasik ihracatta gümrük müşavirine, evraklara, ürün grubuna bağlı olarak ortalama 2-7 iş günü sürerken e-ihracatta çoğu ülkede e-gümrükleme sistemiyle sadece 12-48 saat sürmektedir. Operasyon hazırlığı, ihracat iş süreçleri ve takibi, uçtan uca hizmet alabilme hizmeti de dahil olmak üzere e-ihracatta klasik ihracata göre çok daha kolay ve uygulanabilirdir. Marka tescil sertifikası, belgelerin tercümesi, satıcı ve alıcı şirketin karnesi, hijyen sertifikası, laboratuvar analizi e-ihracat sürecinde çoğunlukla gerek duyulmazken klasik ihracat sürecinde çoğunlukla temin edilmemesi gereken belgeler olarak adlandırılırlar.

E-ihracat Teşviklerinden, Muafiyetlerinden ve Devlet Desteklerinden Yararlanabilir mi
E-ihracat yapanlar, e-ihracat teşviklerinden, muafiyetlerinden ve devlet desteklerinden yararlanabilir. E-ihracat verimlilik içeren bir ticaret türü olmasının yanı sıra aynı zamanda bir mikro ihracattır. E-ihracatta diğer ihracat türlerine göre devletlerin sağladığı muafiyetler ve teşvikler daha fazladır.

 

2021-05-04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir