Anahtar Kelime Analizi Nedir?  Nasıl Yapılır?

İçerik, Anahtar kelimeler ile algılanır.  Doğru Anahtar kelimeleri kullanmadan,  sizler için doğru içerik oluşturmanız nasıl doğru değil ise, böyle bir içeriğin sitenize de hiçbir faydası olmayacaktır.  İçeriğiniz istediğiniz gibi arama sonuçlar sayfasında listelenmeyecek ve sitenizin trafiği düşük olacaktır. Doğru anahtar kelime seçimi sitenizin arama sonuçlar sayfasında ki sıralamasını anlamlı hale getirecektir. Burada asıl hedefimizin ziyaretçi almak yerine doğru kitleye hizmet eden sayfalar yaratmak olduğunu hatırlatmak isterim. Sonrasında zaten ziyaretçi gelecektir.

Anahtar kelime analizi, sitenizin içeriğini anlamlandıran kelime veya kelimelerden oluşmalıdır. Bu durum arama motoru botlarının içeriğinizi anlamlandırmasını sağlamaktadır.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza ve hedef kitlenizin içeriğiniz, hizmetleriniz ya da ürünlerinize nasıl bir arama sonucu ulaştığını bilmenize olanak tanır.

Anahtar kelime araştırması size aşağıdaki sorulara daha iyi yanıt vermenize yardımcı olacak belirli arama verileri sağlar:

 • İnsanlar neleri arıyor?
 • Söz konusu kelimleri kaç kişi arıyor?
 • Arayanlar bu bilgiyi hangi formatta istiyor?

Rakiplerinizin Sıralamada yer alan Anahtar Kelimeleri öğrenin

Faaliyet gösterdiğiniz alanda yer alan rakipleriniz çoktan sizin elde etmek istediğiniz sıraları elde etmiş olabileceklerdir. Bu durumda anahtar kelime araştırması yaparak rakipleriniz sıralama elde ettiği anahtar kelimeleri bulma yoluna gitmelisiniz.

Rakiplerinizin kimler olduğunu bilmiyorsanız Google’a çekirdek anahtar kelimeleri yazarak bir arama yapabilirsiniz. Burada sıralama sahibi olan siteler sizin başlıca rakipleriniz olacaktır. Örneğin, “hayvanseverler için hediyeler” araması yaptıktan sonra karşınıza çıkan ilk sıradaki siteyi Ahrefs’te araştırma yoluna gidebilirsiniz.

Bazen tek bir rakip dahi ihtiyaç duyduğunuz anahtar kelimeleri size sunabilecektir. Daha fazlasını istiyorsanız bu durumda Ahrefs’te yer alan Competing domains raporuna göz atarak sizin sitenize benzer siteleri bulmaya çalışmalısınız.

Bu yöntemi uygulayarak sınırsız sayıda anahtar kelime fikri elde edebilirsiniz. Buna ek olarak faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili olan diğer sektörleri araştırmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede ihtiyacınızı görecek pek çok farklı anahtar kelimeyle tanışmayı başarabilirsiniz.

Bir sayfa özellikle birbirine yakın anlama gelen pek çok anahtar kelime için sıralama elde edebilecektir. Bu nedenle her zaman rakipleriniz en iyi sayfalarına göz atmaya çalışmalısınız.
Rakipleriniz hedeflediği ama sizin hedeflemeyi unuttuğunuz anahtar kelimeler olabilecektir. Bu durumda büyük bir fırsatı tepmiş olduğunuzu unutmamalısınız.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

İyi bir rekabet analizinde uygun anahtar kelimelerle dolu bir dosyanın elinizde olması gerekmektedir. Ancak, kendi sektörünüzde lider konumunda yer alıyorsanız bu strateji sizin için pek yeterli olmayacaktır. Bu durumda rakiplerinizin hedeflediği özgün anahtar kelimeleri ortaya çıkarmalısınız.

https://soovle.com/
https://ubersuggest.io/
https://answerthpublic.com/
https://www.semrush.com/
https://www.ahrefs.com/

Bunlar anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz anahtar kelime araçlarıdır. Bu araçlardan faydalanarak her zaman daha iyi anahtar kelime önerileri elde edebilirsiniz.

Sadece çekirdek anahtar kelimeyi araca yazıp tarama yapmanız yeterli olacaktır.

Birçok araç anahtar kelimeleri aşağıdaki kaynaklardan elde etmektedirler:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından
 • Google otomatik tavsiyelerden
 • Google benzer aramalar kısmından

Bu yöntemler anahtar kelime bulmak için oldukça kullanışlı olabilmektedir. Örneğin, UberSuggest size pek çok sayıda anahtar kelime fikri sunabilecektir. Buna ek olarak Ahrefs, Moz, SEMRush gibi araçları kullanarak anahtar kelime fikirleri öğrenebilirsiniz. Özellikle Ahrefs kullanma yoluna giderseniz çok daha fazla miktarda anahtar kelime önerisiyle karşılaşabilirsiniz. Ahrefs anahtar kelimeler konusunda size ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sunabilecek ve aşağıdaki filtreleme seçenekleriyle size yardımcı olabilecektir:

 • Anahtar kelime zorluğu
 • Arama hacmi
 • Tıklamalar
 • Tıklama başına maliyet
 • Geri dönüş oranı
 • Bir anahtar kelimede yer alan kelime miktarı
 • Terimleri ekleme ve çıkarma

Ahrefs kullanarak çok sayıda farklı anahtar kelime verisine ulaşabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı bu alanda kullanabileceğiniz en kötü araç durumundadır. Çünkü bu araç daha çok reklam verecek kişiler tarafından kullanılmakta ve onlarla alakalı olan veriler içermektedir.

 

 

2022-08-16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.