Alibaba.com Kimdir?

Tüm dünyadan alıcı ve satıcıların birbirlerini buldukları, ham madde, yarı mamül ve tam mamül dahil her şeyin ticaretinin yapıldığı, yazılım, danışmanlık ve hizmet sağlayıcılarla birlikte distrübütörler ve acentalarıda barındıran bir platformdur

Alibaba grup şirketleri bir bütün olarak (Alibaba , Taobao ve Tmall ile birlikte  Amazon ve eBay  gibi Amerikan çevrimiçi perakende devlerine alternatif bir model oluşturuyor.  Ancak Alibaba’nın iş modeli , ABD’deki önde gelen e-ticaret işletmelerinden bazı yönlerden şaşırtıcı derecede farklı.

Alibaba.com’un Türkiyedeki algısı ne kadar b2b business to business olsa da Taobao  ile kitlesel tüketici pazarına  Tmall ile lüks tüketici pazarına hizmet veren bir bütünün amiral gemisidir.

Alibaba (BABA), göze çarpan çeşitli istatistiklere sahiptir. Emarketer’a göre şirket, 2021’de Çin’deki tüm çevrimiçi perakende satışlarının % 53,3’ünü oluşturdu.

Amazon’un sahip olduğu bir veri analizi şirketi olan Alexa’ya göre, 2020 itibarıyla temel faaliyet alanlarının üçü de dünya çapında en popüler 10 site listesinde yer alıyor.

Alibaba, Taobao ve Tmall, Nisan 2021  aktif tekil kullanıcısı sayısı 758 milyon  Bu, Birleşik Devletler nüfusunun iki katından fazla.

Alibaba, Bekarlar Günü olarak adlandırılan Black Friday’in yıllık Çin karşılığı olan 11 Kasım 2020’de 74.1 milyar dolar değerinde sipariş kaydetti. Bu, 2019’daki Bekarlar Günü’ndeki 38,4 milyar dolarlık önceki rekor satış gününün neredeyse iki katıydı. Bu rakamlar, ülkenin ABD ile devam eden ticaret savaşına ve koronavirüs pandemisinin küresel etkisine meydan okuyor.

Alibaba B2B

Alibaba.com 1999 yılında Hangzhou’da eski bir İngilizce öğretmeni olan Jack Ma ve 17 arkadaş grubu tarafından açıldı. Bu, üreticileri ve toptancıları dünyanın dört bir yanından alıcılarla buluşturan işletmeler arası bir ticaret platformudur.

Tüccarlar, Alibaba’ya yıllık satıcı ücretlerini ve satış komisyonlarını öderler. Sınırlı sayıda ürünü ücretsiz olarak listeleyebilirler, ancak sitede daha fazla teşhir ve sınırsız ürün listeleme gibi çeşitli avantajlar için ödeme yapma seçeneğine sahiptirler.

Taobao B2C

Taobao, Çince’de “hazine aramak” anlamına gelir. Taobao.com, Çin’in en büyük alışveriş sitesi haline geldi. 2003 yılında piyasaya sürülen Taobao, milyonlarca satıcıdan yüz milyonlarca ürün ve hizmeti listeler.

Taobao işlem ücreti almaz ve site tüccarlar için ücretsizdir, bu sitenin Çin’deki muazzam kullanıcı tabanını kazanmasına yardımcı olan bir politika. Ana gelir kaynağı, sitedeki milyonlarca rakip arasından sıyrılmak isteyen tüccarlar tarafından ödenen reklam ücretleridir.

Alibaba.com B2B işletmeden işletmeye iken, Taobao, B2C – C2C işletmelerden tüketiciye veya tüketiciden tüketiciye odaklıdır ve küçük işletmelerin ve bireylerin çevrimiçi mağazalar açmasını sağlar.

Alışveriş yapanların çok sayıda tüccar arasından seçim yapmalarına yardımcı olmak için site, her satıcının kaç işlemi başarıyla tamamladığını yansıtan bir derecelendirme sistemine sahiptir. Alıcılar, Alibaba Group’un mesajlaşma yazılımı aracılığıyla satıcılara doğrudan soru sorabilir.

Satıcılar, web sitesinde öne çıkmalarına ve satışlarını artırmalarına yardımcı olacak reklam ve diğer hizmetleri satın alma seçeneğine sahiptir. Reklamverenler, performans için ödeme ve görüntülü pazarlama arasında seçim yapabilir. Bu reklamlar, Alibaba’nın Taobao’dan para kazandığı başlıca araçlardır.

Tmall Çok Uluslu Markalar

2008 yılında hizmete giren Tmall.com, Çin’in büyüyen orta sınıfına yönelik markalı ürünler sunuyor . Taobao, küçük tüccarlara ve bireysel satıcılara daha fazla hitap ederken, Tmall, Nike ( NKE ) ve Apple ( AAPL ) gibi çok uluslu markalar dahil olmak üzere daha büyük şirketlere odaklanıyor .

Tmall, 2009 yılında yıllık bir tanıtım etkinliği olarak Bekarlar Günü’ne öncülük etti.

Tmall, tüccarlardan bir depozito, yıllık bir ücret ve işlemler için bir komisyon ücreti alır. Tmall’daki satıcılar, iş kararlarını yönlendirmeye yardımcı olan ziyaretçi sayısını, sayfa görüntülemelerini ve müşteri derecelendirmelerini gösteren analitik araçlara erişebilir.

Tmall, Alibaba’nın eBay ve Amazon’a en çok benzeyen ve üçüncü taraf satıcılardan işlem ücretleri de toplayan bölümüdür.

Alibaba’nın American Ventures
Alibaba şimdiye kadar ABD tüketici pazarına girme konusunda sınırlı bir başarı elde etti.

2015 yılında, ABD merkezli perakende sitesi 11Main.com’u, onu destekleyen lojistik ve ikmal şirketleri ile birlikte OpenSky’ye sattı. Alibaba, anlaşma ile OpenSky’nin% 37’sine sahip oldu.

Şirket, Zulilly, SnapChat ve Lyft dahil olmak üzere diğer ABD girişimlerine yatırım yaptı.

Alibaba, 11Main’i yalnızca bir yıl boyunca işletti ve yatırımcılar arasında, birincil çıkarının Eylül 2014’teki ilk halka arzından önce Amerikan profilini yükseltmek olduğu yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Yazılım ve Depolar
Amazon’dan farklı olarak, Alibaba Group envanter tutmaz ve depoya sahip değildir. Aksine, Alibaba mal ve hizmetlerin alışverişini kolaylaştıran yazılım platformları yarattı. Alibaba’nın gelirleri Amazon’un gelirlerinden daha düşükken, daha yüksek işletme marjlarına ve kar marjlarına sahip .

Bu bakımdan, Alibaba daha çok alıcıları ve satıcıları ürünlere hiç dokunmadan bir araya getiren eBay’e benziyor.  Amazon ise bunun aksine, siparişlerin paketlendiği ve daha sonra 15 ülkede bireysel tüketicilere teslim edildiği ve sayım yapan dünya çapında bir ambarlar ağı kurdu ve sürdürüyor. Yazılımın yönetimi daha kolaydır.

Alibaba ve Baidu
Alibaba’nın iş stratejisinin ilginç bir unsuru, Çin’in önde gelen arama motorunu işleten Baidu ile olan ilişkisinde yatıyor. Alibaba , Baidu’nun örümceğinin hem Taobao hem de Tmall’ı indekslemesini engelliyor , bu da bu web sitelerinden gelen sayfaların Baidu’nun arama sonuçlarında görünmediği anlamına geliyor. Sonuç olarak, alışveriş yapanlar arama yapmak için doğrudan Taobao ve Tmall’a gitmelidir. Bu da Taobao ve Tmall’da aramanın değerini artırır.

Bir müşteri Taobao ve Tmall’da arama yaptığında, satıcıların reklamları arama sonuçlarının yanında görünür. Alibaba’nın iş modelinin bu yönü , gelirinin önemli bir kısmını çevrimiçi reklamcılık yoluyla sağlayan Google’a benzer .

Alibaba’nın ana işi e-ticarete odaklanıyor. İş modeli, herhangi birini yansıtmak yerine birçok önde gelen ABD teknoloji şirketinin unsurlarını birleştiriyor.
Alibaba Group’un Ekosistemi
Alibaba Group, önde gelen e-ticaret portallarına ek olarak, onları tamamlayacak bir şirketler ekosistemi oluşturdu :

Alipay
Alipay, Alibaba Group tarafından 2004 yılında başlatılan çevrimiçi bir üçüncü taraf ödeme platformudur. Alibaba Group platformlarındaki işlemler için ödeme ve emanet hizmetleri sağlar. Alibaba Group , 2010 yılında Alipay’den ayrıldı .

Alimama
Kasım 2007’de kurulan Alimama, Alibaba Group’un pazar yerlerindeki satıcılara pazarlama ve reklam hizmetleri sunan bir çevrimiçi pazarlama platformudur.

China Smart Logistics,
China Smart Logistics, e-ticaret paketi teslimatlarının verimliliğini artırmak için alıcılara ve satıcılara gerçek zamanlı bilgi erişimi sağlayan tescilli bir platformdur.

Aliyun
Aliyun, bulut bilişim ve veri yönetimi için platformlar geliştirerek Alibaba’nın e-ticaret portallarının muazzam trafiğini ve işlem hacimlerini idare edebilmesini sağlar.

Alibaba Group, genel misyonunu “her yerde iş yapmayı kolaylaştırmak” olarak tanımlıyor.

Diğer İşletmelerdeki Yatırımlar
Alibaba Group, Twitter Inc.’e ( TWTR ) benzeyen Çinli bir mikro blog sitesi olan Sina Weibo’ya ve Çin’in YouTube’a cevabı olan Youku Tudou’ya büyük yatırımlar yaptı .

Alibaba ayrıca video mesajlaşma uygulaması Snapchat ve araç paylaşım hizmeti Lyft dahil olmak üzere bir dizi ABD girişimine yatırım yaptı. 2014 yılında

2021-05-03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir