Yeni Trend: Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri

Çok yeni bir kavram, Mersinde ilk yoğunlaştılmış Güneş Enerjisi Sistemini kuran arkadaşım, çalışmalarını paylaşıncaya pek haberim yoktu. Türkiyede adetleri çok az olmasına rağmen, yakında örnekleri çoğalacak gibi geliyor.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (Concentrating Solar Power – CSP) teknolojileri, aynaları kullanarak geniş bir alan yayılan güneş ışığını yansıtıp küçük bir alana konsantre olarak toplar ve ısıya (termal enerji) dönüştürür. Bu termal enerjide elektrik üretmek için kullanılıyor. Konsantre güneş enerjisi sistemleri genel kullanıma yönelik projelerde kullanılır. CSP tarlalarındaki aynaların güneş ışınları odakladığı alıcının içinde bulunan ve ısınarak yüksek sıcaklıklara ulaşan yoğun sıvı, suyu buharlaştırıp, buhar gücüyle bir türbini döndürmek veya jeneratöre bağlı bir motoru çalıştırmak için kullanılır. Sonuçta elde edilen ürün elektriktir. Aynalar gün içinde güneşi takip etmelerini sağlayan hareketli bir sistemle donatılmıştır. 3 ila 25 kilovat güç üretebilen daha küçük CSP sistemleri, enerjiye ihtiyaç duyulan yerlere kurularak üretilen enerjiden doğrudan yararlanılabilir.

Enerji kulesi
Bir kulenin üzerinde bulunan merkezi bir alıcı ve bu alıcıya güneş ışınlarını yansıtan çok sayıda düz yansıtıcıdan (heliostat) oluşur. Bilgisayar kontrollü yansıtıcılar güneşi iki eksende takip eder. Bu sistemde diğerlerine göre çok daha yüksek sıcaklıklara ulaşmak mümkündür; bu da daha fazla enerji demektir. Isınan sıvı buhar yoluyla elektrik elde etmekte kullanılır. Enerji kuleleri, parabolik oluk sistemden daha az gelişmiş olmasına rağmen, daha yüksek bir verimlilik ve enerji depolamada daha iyi bir kapasite sunmaktadır.