Recai Murat Yılmaz Pazarlama üzerine projeler, uygulamalar, aplikasyonlar, gurular, araçlar, trendler, uygulanabilir örnekler Pazarlama Gözü ile İstanbul — Pazarlama üzerine projeler, uygulamalar, aplikasyonlar, gurular, araçlar, trendler, uygulanabilir örnekler
dikkat çekenler 

Pazarlama Gözü ile İstanbul

İstanbul, The Guardian gazetFotor021212915esinin ‘en güçlü markalara sahip şehirler‘ listesine girdi. Listede 57 şehre yer verilirken, İstanbul 11’inci sıraya yerleşerek, marka değeriyle Berlin, Milano, Madrid, Roma ve Venedik gibi Avrupa şehirlerini de solladı.

‘Türkiye’nin mücevheri’

İlk üçte sırasıyla Los Angeles, New York ve Londra’nın yer aldığı Listede İstanbul için şu ifadeler kullanıldı:

“Seyahat etmeyi sevenler için en önemli duraklardan biri olan bu şehir, gerçekten de doğunun batıyla biraraya geldiği yer. Forbes dergisine göre, 2016’ya gelindiğinde, Türkiye’nin tarih ve kültürle dolup taşan mücevheri uluslararası ziyaretçi sayısı açısından Singapur, New York ve Paris’i geçecek.”

‘Serveti’ ve ‘getirdiği ses’ ölçüldü

Marka danışmanlığı yapan Saffron isimli şirketin The Guardian için özel olarak hazırladığı listede, şehirlerin ‘servet‘leri ve ‘ne kadar ses getirdikleri‘ ölçüldü. Turistik yerler, iklim, altyapı, güvenlik ve ekonomik refah ‘servet‘ kategorisinde yer aldı; şehirlerin ne kadar ses getirdiği de, sosyal medya ve genel olarak medyada ne kadar yer bulduklarına dayanarak ölçüldü. Bu kriterlerin hepsine 10 üzerinden puan verildi.

İstanbul servet açısından 5,6, ses getirme açısından da 9 puan aldı. Listenin en dikkat çekici yanlarından biriyse, son dönemlerin en popüler kentlerinden biri olarak görülen Berlin’in iklimi ve artık hakkında fazla konuşulmaması nedeniyle 25’inci sırada yer alması; Venedik ve Roma’nın da çok gerilerde kalması oldu.

Listedeki ilk 25 şehir şöyle:

1 – Los Angeles
2- New York
3- Londra
4- Paris
5- Seoul
6- Barcelona
7- Rio de Janeiro
8- San Francisco
9- Las Vegas
10- Dubai
11- Istanbul
12- Madrid
13- Chicago
14- Singapore
15- Bangkok
16- Sydney
17- Mexico City
18- Buenos Aires
19- Mumbai
20- Sao Paulo
21- Mecca
22- Atlanta
23- Melbourne
24- Milan
25- Berlin

 

ilgili yazılar

Leave a Comment