Recai Murat Yılmaz Pazarlama üzerine projeler, uygulamalar, aplikasyonlar, gurular, araçlar, trendler, uygulanabilir örnekler İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı? — Pazarlama üzerine projeler, uygulamalar, aplikasyonlar, gurular, araçlar, trendler, uygulanabilir örnekler
business coaching gerilla marka Tavsiyeler 

İdeal Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Takım – İşbirliği – Ortam başarı için önemli bu üç değişkeni birbiri ile uyumlu kurgulanması, sizi şaşıracak kadar güçlü bir etki yaratabilir. Çünkü bu kurgu, bireylerin göremediğiniz, ölçemediğiniz potansiyellerini işletmeniz yararına ortaya çıkarabilir.

Takımın başarılı olabilmesi için ortamın,  mümkün olduğu kadar, takım üyelerine farklı, entelektüel, modern ve markaya aidat  hislerini yaşatması gerekir. Doğal olarak daha birçok faktör olabilir, biz aşağıda en etkili gördüğümüz faktörleri sıralamaya çalışacağız.

Toplantı odalarına Negatif İyon verilmesi

idealNegatif iyonların yeterli miktarda şehir içinde bulunmaması, Alerji, nefes darlığı, dermatolojik hastalıklar, mikrobik enfeksiyonlar, uykusuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, depresyon, kas yorgunluğu, yaşlanma gibi sonuçlara neden olmaktır. (Prof. Dr. Jacques Breton)

İyonizer etkili havalandırmalarla, serin bir çalışma ortamının yanında, iyonizörlerin stresi azaltarak dinginlik verdiği ve yorgunluğa karşı daha yüksek direnç sağladığı ortaya çıktı. Toplantı odalarında pozitif etki yaratmak için şu an birçok ülkede aktif kullanılıyor.

Birçok teknoloji şirketleri sıkıca inanılmaz ofisler inşa ediyor. Tasarımları ile farklı ofisler, bilinçaltında ilave bir çalışma isteği yaratıyor. Hindistan teknoloji şirketlerinin yoğun olduğu bir ülke, hindistandaki teknoloji şirketleri, bu farklılığı, çalışanlarına çok etkili sunuyor. Artan oranlı bir aidiyat, şirketlerin devamlılığı için çok önemli lokomotif bir güç.

Bu aşamada IK’nın şirket içindeki konumlandırılması da çok önemli, modern IK yapısı, işletme için değerlerin, etkin, efektif işletme içi maksimum yarar sağlayacak şekilde kurgulanması üzerine çalışmakta. Değer yaratma, Takım olma işbirliği yaratma ve sinerjiden başarı sağlama

Bu faydalar için ortam sağlama

Üllemizde de benzer uygulamalar var. Microsoft’un Bellevue Residence’daki Genel Müdürlüğü gibi.

Yüksek kalorili atıştırmalıklar (Şeker),  toplantı üzerinde pozitif etki oluşturur mu?

Glikoz, beynin yakıt olarak ihtiyaç duyduğu bir şeker çeşididir. Çalışmalar, glikoz miktarındaki düşüşlerin, dikkat, hafıza ve öğrenme üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini ve glikoz  miktarını kontrol etmenin, algının bu yönlerini iyileştirebileceğini gösteriyor. Beyin, zorlu zihinsel görevler sırasında daha fazla glikoz kullanır. Dolayısıyla, iyi bir algı için, kandaki glikoz düzeylerini en üst düzeyde tutmak özellikle önemli olabilir. (http://www.eufic.org/article/en/artid/Glikoz_ve_zihinsel_performans/)

Ortamda kullanılan renklerin algıya etkisi

Ofis ortamında, duvarların ve mobilyaların rengi çalışanların performansını etkiliyor. Dekoratörler konsantrasyonu bozmayan ve çalışanları yormayan renkleri tercih ediyorlar. Çalışma yerinde kullanılan malzeme, seçilen eşyaların biçimi ve dokusu ve bu eşyaların yerleşimi çalışanın yaratıcılığı üzerinde etki edebiliyor. Toplantı odalarında birçok rengi kullanmak pozitif etki yaratmıyor. Rengarenk çalışma ortamları dikkat dağınıklığına sebep olması nedeniyle psikologlar tarafından tavsiye edilmiyor.

İlgili diğer bir yazımız:  Renklerin kullanımı, satınalma kararını %93’e kadar etkileyebiliyor http://www.muratyilmaz.biz.tr/satinalma_karari_gorsel_algi/

Gördüğünüz gibi, ortam şartları ile çalışanlarınızı amaç yönünde motive edebilir, müşterinizi pozitif  karar verme yetisini manipüle edebilirsiniz.

Toplantı odasında yüksek tavanlı bir koridordan yürümek;

Ülkemizde nispeten az kullanılan ama maksimum etkili bir yöntem. Hem ekiplerinize, hem de müşterilerinize güçlü bir güven duygusu oluşmasına neden oluyor. Birçok yurtdışı işletmede bilinerek kullanılıyor.

Biz bugün sadece “ortam şartlarının etkisini” inceledik. Doğal olarak yukarıda yazılanlar,  işbirliğine uygun takıımları iyi motive etmek için gerekli olsa da, güven, empati, misyona uygun aksiyonlar ve daha yüzlerce konu ile beraber düşülmesi gereken konular olduğunun altını çizelim.

Peki  devamı nerede? (-Doğal olarak bu blogda)

ilgili yazılar

Leave a Comment